Previous Award Winners

For more information about AMS student awards, contact the chair of the Student Awards and Education Committee, Tom Duda.

2021 Award Winners

Melbourne R. Carriker Student Research Award in Malacology

Melissa J. Betters, Temple University  “Assessing informative traits: Identification of shell and radula variation in deep-sea Provanna snails”

Emily Kunselman, Scripps Institution of Oceanography, “Thermal limits and bacterial associations of the ostreid herpesvirus in economically and ecologically important Pacific oyster in San Diego Bay, CA”

Ruiqi Li, University of Colorado Boulder, “Investigating photosymbiotic bivalve shell evolution via micro CT scans of museum specimens” 

Richard E. Petit Student Research Award for Revisionary Taxonomy and Systematics of Mollusks

Meghan K. Yap-Chiongco, University of Alabama, “Taxonomic revision of the genus Wirenia (Mollusca, Aplacophora): Integrating modern and classical taxonomic techniques”

AMS & Science Atlantic Best Undergraduate Presentation Awards - Poster

Lauren Douglas, Cape Breton University, “An Evaluation of Muskrat Middens as Tools for Monitoring Freshwater Mussel Populations”

Rory MacNeil, Cape Breton University, “Mantle-flap Lure Morphology and Behavior of Lampsilis cariosa (Bivalvia: Unionidae)”

AMS & Science Atlantic Best Undergraduate Presentation Awards - Oral

Daniela Gutierrez Andrade, University of Tampa, “Effectiveness of Ceratal Autotomy in Sacoglossan Placida kingstoni as a Defense Mechanism Against a Crustacean Generalist Predator”

Will Bauer, Acadia University, “A Tale of Two Mussels: DNA Barcoding of Unionids from Guanacaste, Costa Rica”

Constance Boone Award for Best Student Presentation

Alison Irwin, University of Bristol, “Using Visual Behaviour and Retinal Ultrastructure to Explore Visual Function in the Marine Gastropod Conomurex luhuanus (Strombidae)”

Tyler Griffin, University of Connecticut, “Developing Mytilus edulis as an Experimental System for Bivalve Gut Microbiome Research”

Vanessa Knutson, Harvard University, “Most Cephalaspidea Have a Shell, but Transcriptomes can Provide Them with a Backbone (Gastropoda: Heterobranchia)”

Emma Rempel, University of Manitoba, “Insights from Integrative Taxonomy on the Limits of Morphological Delimitation and Species Diversity in Freshwater Snails (Planorbidae: Planorbella and Helisoma)”

Kanmani Chandra Rajan, The University of Hong Kong, “Oyster Biomineralisation in Acidifying Oceans: From Genes to Shells”

Charlie Sturm Award for Best Student Presentation on Bivalves

Laura Steeves, Dalhousie University, “Temporal Mismatch Between Pumping Rate and Food Availability in Mytilus edulis

The American Malacological Society honored the memory of Charles “Charlie” F. Sturm (1953-2018) by awarding a one-time, special student presentation award that recognizes Charlie’s devotion to the study of bivalves during the 2021 Cape Breton meeting. Charlie was a valued member of the Society and served as President in 2011 and more recently as Treasurer.

2020 Award Winners

Melbourne R. Carriker Student Research Award in Malacology

Allison Rugila, SUNY Stony Brook University, “Using the lipidome to assess resiliency to acidification and oxidative stress in larval and juvenile northern quahogs”

Nicholas Gladstone, Auburn University, “Phylogenomic Reconstruction of the Ornate Rocksnail Complex (Pleuroceridae: Lithasia)” 

Constance Boone Award for Best Student Presentation

Nicholas Gladstone, Auburn University, “Spatiotemporal Patterns of Terrestrial Snails and Slugs in the Contiguous United States”

Honorable mentions:

María Moreno Alacántara, Instituto Politécnico Nacional, “Atlantidae Mollusks as Indicators of Environmental Change in the Southern California Current”

Teresa R. Osborne, SUNY College of Environmental Science and Forestry, “Landmark-based Snail Size Measurement Improves Precision and Repeatability of Shell Volume Estimation Over Conventional Shell Size Measures”

Trevor Hewitt, University of Michigan, “Evolution of Diverse Host Infection Mechanisms Delineates a Cryptic Adaptive Radiation of Freshwater Mussels"

2019 Award Winners

Melbourne R. Carriker Student Research Award in Malacology

Michelle Gannon, Drexel University, “Mudsnails (Tritia obsoleta) record nutrient pollution in Barnegat Bay, New Jersey.”

Andrew Villeneuve, University of Massachusetts, “Investigating local adaptation across latitudinal thermal gradients in the Atlantic Oyster Drill (Urosalpinx cinerea).”


2018 Award Winners

Melbourne R. Carriker Student Research Award in Malacology

Sean Keogh, University of Minnesota “Testing for convergent evolution in shell shape of lampsiline freshwater mussels (Unionidae)”

Christopher Moore, East Carolina University “Mudsnails: Partners in coastal habitat restoration”

Constance Boone Award for Best Student Presentation

Melanie Medina, California State University Los Angeles, “Selection on genital morphology as a driver of cryptic diversification in sea slugs proposed as biocontrol agents for Caulerpa

Rachel Sommer, University of Hawaii, “Life history and microbiome of invasive Veronicella cubensis in the Hawaiian Islands” (2nd place best presentation)

Honorable mentions:

Sean Keogh, University of Minnesota, “Molecules & morphology reveal ‘new’ divergent, widespread North American Lampsiline species (Bivalvia: Unionidae)”

María Moreno Alacántara, Instituto Politécnico Nacional, “The Atlantidae of the Southern California Current (Winter-Spring, 2016)”

Rachel Wade, University of Hawaii, “Implications of Plakobranchus cf. ianthobapsus (Gastropoda, Sacoglossa) kleptoplasty for herbivore ecology, benthic community structure, and invasive species management”

Best Poster Awards:

Kimberly García-Méndez, California State Polytechnic University, “Speciation in Dondice species from the Tropical Western Atlantic” (graduate student)

Courtney Patron, California State University Fullerton, “First records for California and discovery of the brittlestar host for the parasitic eulimid snail, Stilapex cookeana (Bartsch, 1917)” (undergraduate student)

Lily Evans, Bernice Pauahi Bishop Museum, “The use of scientific illustration in educational outreach, research, and conservation” (high school student)

2017 Award Winners

Melbourne R. Carriker Student Research Award in Malacology

Cristiana Antonino, University of California, Santa Barbara: “Frequency of chemosymbiont occurrence in relation to gill morphology in the Thyasiridae (Bivalvia) on the California Coast”
   
David Charifson, Stony Brook University: “Phenotypic plasticity in gastropod shell remodeling and microstructure”

Theresa Rose Osborne, SUNY College of Environmental Science and Forestry: “Impacts of microhabitat on land snail body size evolution” 


2016 Award Winners

Melbourne R. Carriker Student Research Award in Malacology

S. Bekah Burket, Baylor University “Developing an understanding of bioaccumulation of ionizable contaminants of emerging concern in freshwater bivalves.”

Roxanne Banker, University of California-Davis “Investigation of chalky calcite formation in the oyster Crassostrea gigas (Thunberg 1793).” 

Constance Boone Student Award for Best Student Presentation

Oral presentation:

Enah Fonseca Ibarra, Universidad Autónoma de Baja California: “Patterns of shellfish consumption during the Middle to Late Holocene in the Bajamar-Jatay region of Baja California”

Jessica Goodheart, University of Maryland: “Phylogenomics of Cladobranchia (Gastropoda: Heterobranchia: Nudibranchia) and the evolution of nematocycst sequestration”

Maria Moreno-Alcántara, Instituto Politécnico Nacional, La Paz: “Taxonomic revision of the species of the family Atlantidae (Gastropoda: Pterotracheoidea) in the Mexican Pacific using morphological and genetic analyses”

Poster presentation:
Eric Ostrowski, California State University, Fullerton: “Multivariable suitability habitat model for Pinto Abalone (Haliotis kamtschatkana) in San Diego County, California”


2015 Award Winners

Melbourne R. Carriker Student Research Award in Malacology

Isabel Porto-Hannes, University of Connecticut “Examining seasonal shifts in retention efficiency and mucosal composition in the blue mussel Mytilus edulis.” 

Diana E. LaScala-Gruenewald, Stanford University “Limpet Searching Behaviors in a Patchy Environment.”

Alyssa Braciszewski, University of California Irvine “Relatedness and differential disease resistance in abalone (genus Haliotis).” 

Mark Phuong, University of California Los Angeles “Evolvability and diversification: testing macroevolutionary predictions in cone snails.”

Constance Boone Student Award for Best Student Presentation

Oral presentation:

Jorge A. Audino, University of São Paulo: “Evolutionary significance and roles of the mantle margin in Pteriomorphian bivalves”

Katie E. Vazquez, University of Pennsylvania: “Phenotypic variation in the dog whelk, Nucella lapillus: An integration of ecology, karyotype, and phenotypic plasticity”

Poster presentation:

Charlotte Capt, Université de Montréal: “Mussel, sex and mitochondria”

Amanda J. Chambers, Central Michigan University: “The role of life history strategy in predicting extinction risk of freshwater mussels”

AMS Student Travel Awards

Jorge Audino “Evolutionary significance and roles of the mantle margin in pteriomorphian bivalves”

Jer Pin Chong “Comparing the gene flow pattern of the endangered scaleshell (Leptodea leptodon) with widely distributed fragile papershell (L. fragilis) and their host fish”

Lindsey Dougherty “Behavioral function of flashing in Ctenoides ales, “disco” clams”

Jessica Goodheart “Phylogenomics of Cladobranchia (Gastropoda: Heterobranchia: Nudibranchia) and the evolution of nematocyst sequestration.”

Hector Suriano “Analysis of morphological variation of the shells of Argonauta argo Linnaeus, 1758 and Argonauta nouryi Lorois, 1852 (Cephalopoda: Argonautidae) using geometric morphometrics.”


2014 Award Winners

Melbourne R. Carriker Student Research Award in Malacology

Maria Rosa, University of Connecticut: “Examining seasonal shifts in retention efficiency and mucosal composition in the blue mussel Mytilus edulis

Brian Turner, Portland State University: “Examining inducible defenses to novel predators”

Jorge Alves Audino, University of São Paulo: “Anatomy and morphogenesis of the mantle edge of the scallop Nodipecten nodosus (L. 1758) (Bivalvia: Pectinidae)”

Constance Boone Student Award for Best Student Presentation

Poster presentation:

Christina Burdi, California State University Fullerton: "Sampling slime: A PCR-based assay reliably identifies the west coast limpets Lottia scabra or the morphologically similar L. conus."

Caitlin M. Luebke, University of Wisconsin Stevens-Point: "Curation of the Daniel Bereza mollusk collection at the Smithsonian National Museum of Natural History."

Oral presentation:

Xochitl G. Vital Arriaga, Universidad Nacional Autónoma de México: "Diversity seasonality and distribution of benthic opisthobranchs from a rocky shore in Veracruz, Mexico."

 

2013 Award Winners

Melbourne R. Carriker Student Research Award in Malacology

Collin R. Funkhouser (Texas Tech University) 

Jenna Judge (University of California, Berkeley)

Carl N. Keiser (University of Pittsburgh)

Kelley Leung (University of Hawaii at Manoa) 

Constance Boone Student Award for Best Student Presentation

Jingchun Li, University of Michigan: "Freeloading to Free-living: Phylogeny, Diversification and Morphological Evolution of the Megadiverse Marine Bivalve Superfamily Galeommatoidea"

Travel Awards

Special travel awards were awarded to help students participate in the AMS/WCM meeting. Awardees were:

Jingchun Li (University of Michigan)

Cindy Bick (University of Michigan)

Samantha L. Flowers (University of Michigan) 


2012 Award Winners

Melbourne R. Carriker Student Research Award in Malacology

Jer Pin Chong (Iowa State University)

Nicholas Carey (Queen’s University Belfast)

Carolyn Keogh (University of Georgia, Athens)

Anita Krause (Iowa State University)

Catharine Pritchard (University of Oregon)

Constance Boone Student Award for Best Student Presentation

Oral presentation: 

John M. Pfeiffer III, University of Alabama: "Evolution of Asymmetrical Larvae in Freshwater Mussels (Bivalvia: Unionoida: Unionidae)"


2011 Award Winners

Melbourne R. Carriker Student Research Award in Malacology

Abigail Cahill (Stony Brook University)

John M. Pfeiffer III (University of Alabama)

Katie Vazquez (University of Pennsylvania) 

Constance Boone Student Award for Best Student Presentation

Oral presentation: 

Serena Ciparis, Virginia Polytechnic Institute and State University: "Evaluation of Spatial and Temporal Variability in Population Sex Ratios of Pleurocerid Snails and Their Relationships with Estrogenic Compounds and Other Environmental Variables" 

Poster presentation: 

John M. Pfeiffer III, University of Alabama: "Polyphyly of the Freshwater Mussel Genus Lamprotula (Mollusca: Bivalvia: Unionidae)"

Student Travel Award to participate in the International Congress on Invertebrate Morphology in Cambridge, MA.

Ignacio Leyva Valencia (Centro de Investigaciones Biológicas del Noroeste).


2010 Award Winners

Melbourne R. Carriker Student Research Award in Malacology

Maria Rosa, University of Connecticut, Avery Point. 

Patrick Curry, University of Hawaii at Manoa

Jaynee Kim, University of Hawaii at Manoa

Constance Boone Student Award for Best Student Presentation

Jingchun Li, University of Michigan: “Hot races or ecomorphs? Testing host-mediated speciation in two marine commensal bivalve species”

Other Best Oral Presentations

Nathan V. Whelan, University of Alabama: “Life history of Leptoxis (Gastropoda: Pleuroceridae)”

Ronald Cesar Zepeta Vilchis, Universidad del Mar: “Morphometric analysis and diversity of chitons from Oaxacan Coast.”

Best Poster Presentations:

Iris García Tello, Universidad Nacional Autónoma de México: “Gastropods from Acapulco Bay and La Roqueta Island, Guerrero, Mexico (preliminary results)”

Logan D. Froman, California State University, Fullerton: “Is a newly discovered chiton brooder on Santa Catalina Island an undescribed species?”


2009 Award Winners

Constance Boone Student Award for Best Student Presentation

Oral presentation:

Wallace Marty Meyer (University of Hawaii) “The Importance of Land Snails in Litter Decomposition in a Hawaiian Rain Forest”

Melbourne R. Carriker Student Research Award in Malacology

Casey Nolan (University of Louisiana), “GIS analysis of eastern United States land snail diversity and distribution using natural history collection data” 

Heidi Weiskel (University of California Davis), “Nutrient effects of native-invasive consumer dynamics”

Nathan Whelan (University of Alabama), “Systematics of imperiled freshwater snails in the genus Leptoxis (Pleuroceridae)”

Abigail Cahill (Stony Brook University), “Testing the importance of propagule pressure in marine environments: Using genetic markers to investigate structure in introduced populations of Crepidula convexa

Sheil Langosch (University of Illinois Chicago), “Population genetic structure of fragile papershell (Leptodea fragilis) and its larval host, the freshwater drum (Aplodinotus grunniens): assessing the effect of dams on a host-parasite relationship”

Jingchun Li (University of Michigan), “Testing the role of host-medited sympatric speciation in shaping the high diversity of the marine bivalve superfamily Galeommatoidea”

Nina Mikkelsen (University of Bergen), “Investigation of secondary structures of mitochondrial LSU rDNA sequences in Caudofoveata (Mollusca)”

John Wilk (University of Illinois Chicago), “Requesting funds for the collection of cytochrome oxidase I and 18S genetic sequencing data in the genus Isognomon Solander, 1786 (Bivalvia: Isognomonidae)”


2008 Award Winners

Constance Boone Student Award for Best Student Presentation

Oral presentation:

Stephanie A. Clutz (Southern Illinois University), “Molecular and morphological analysis of the land snail genus Anguispira (Pulmonata: Discidae)”

Melbourne R. Carriker Student Research Award in Malacology

John Slapcinsky (University of Florida), “Morphological and molecular phylogeny of New Guinea’s Helicarionoidea”

Nancy Chaney (University of Hawaii), “The relationship between larval development and population structure in Hawaiian microgastropods”

Kevin Kocot (Auburn University), “Investigation of the phylogeny of the Mollusca using multiple nuclear protein-coding genes”

Sabrina Pankey (University of California Santa Barbara), “Evolution of light detection in a bioluminescent squid”

Motion (2007): The American Malacological Society’s student research awards will be henceforth named the “Melbourne R. Carriker Student Research Awards in Malacology.


2007 Award Winners

Constance Boone Student Award for Best Student Presentation

Kenneth Hayes (University of Hawaii-Manoa), “Molecular systematics and evolutionary patterns of diversification in New World Ampullariidae”

Student Research Award

Matt Kuchta (University of Wisconsin)

Annie Lindgren (Ohio State University)

Julia Sigwart (Queen’s University, Belfast)

Catherine Wagner (Cornell University)

Student Travel Grants

Marla Coppolino (Southern Illinois University), “Snails from America’s Heartland: diversity and abundance of terrestrial gastropods in southern Illinois, USA”

Meaghan Parker (University of Hawaii), “Achatinellid land snails of the Pacific Islands: phylogenetics, phylogeography and evolution”

Andrea Walther (University of Michigan), “Molecular systematics of North American Ferrissia (Pulmonata: Ancylidae)”


2005 Award Winners

Student Research Award

April Blakeslee “Discerning the ecological history of a cryptogenic marine snail, Littorina littorea, utilizing a combination of molecular genetics and parasites”

Kenneth Hayes, University of Hawaii-Manoa, “Systematics, phylogeography and evolution of South American apple snails (Pomacea)”

José E. A. R. Marian “Reproductive biology of Loligo plei: functional anatomy of male and female reproductive systems and determination of its spawning strategy”


2004 Award Winners

Constance Boone Student Award for Best Student Presentation

Elizabeth Davis (University of Kansas), “Predicting potential distribution of invasive land snails using an ecological niche modeling program, GARP”


2003 Award Winners

Student Research Award

Elizabeth Boyle “Colonization and radiation in the deep-sea protobranch subfamily Ledellinae”

Christine Huffard “Behavior and ecology of a member of the Octopus (Abdopus) sub-genus”


1999

Motion: By email ballot, Council approved naming the student awards given at annual meetings as the Constance Boone Student Awards


1997 Award Winners

Best Student Paper Award

James E. Byers (University of California Santa Barbara), “Size structured competitive interaction between a native and introduced estuarine mud snail: implications for a species invasion”

Steve L. Lonhart (University of California Santa Cruz), “The diel vertical migration of Norris’ top snail (Norrisia norrisi) on giant kelp (Macrocystis pyrifera)”

1996 Award Winners

Oral presentations:

Jon R. Stone (University of Toronto), “Cerion Shell Evolution and the Jigsaw Constraint: Inserting the Missing Pieces of the Puzzle,” first place (tie)

Rachel Collin (University of Washington, Seattle), “Calcification of Larval Gastropod Shells: Does Torsion Initiate Shell Coiling?,” first place (tie)

Poster presentation:

A. Melissa Shearer (Michigan State University), “Fource Detour Behavior in Carnivorous and Herbivorous Snail Species”


1995 Award Winners

Oral presentation:

Frank Anderson (UC Santa Cruz), “Phylogenetic analyses of relationships among species of loliginid squids (Cephalopoda: Myopsida) based on morphological data”


1994 Award Winners

Oral presentations:

Hsiu-Ping Liu (University of Colorado, Boulder) “Genetic Variations Within and Among Populations of the Freshwater Mussel, Anodonta grandis grandis, in Colorado” first place

R. Kilada (University of Texas at Austin), “The Status of the Northernmost Giant Clams in the Red Sea” first runner-up


1993 Award Winners

Oral presentations:

Peter Wagner (University of Chicago), “Phylogenetic Topologies as Tests of Speciation Patterns” first place 

Paula Mikkelsen (Florida Institute of Technology), “Straddling the Boundary: Cylindrobulla – Ascoglossan-like Cephalaspid or Cephalaspid-like Ascoglossan?”, second place


1992 Award Winners

Oral presentations:

Daniel J. Miller (University of Chicago), “Morphological Trends in Cenozoic Muricinae” first place

Patricia Miloslavich (Université du Québec à Rimouski), “Encapsulated Development of Buccinidae (Buccinum undatum, B. cf. cyaneum) and Fasciolariidae (Fusinus closter)” second place


1991 Award Winners

Oral presentations:

Jay A. Schneider (University of Chicago), “Cladistic Phylogeny of Cardiid Bivalves”

David P. Lohse (University of California, Santa Barbara), “A Re-evaluation of the Role of Mytilus californianus in a Rocky Intertidal Community”


1990 Award Winners

Oral presentations:

George D. Jackson (James Cook University of North Queensland), “Age, Growth and Population Dynamics of Tropical Squids and Sepiolids, as Determined by Statolith Growth Ring Analysis” first place

Jean Boal (University of North Carolina at Chapel Hill), “Complex Cognition in Octopus bimaculoides: Discrimination of Oddity” second place


1989 Award Winners

Oral presentations:

Dieter Fiege (Westfalische Wilhelms-Universität, Munster, Germany), “Morphology of the Wings of the Euthecosomatous Pteropods”

Cynthia D. Trowbridge (Oregon State University, Marine Science Center), “Algal Host Use by the Marine Specialist Herbivore Placida dendritica

Gerhard Steiner (University of Vienna), “Observations on the Anatomy of the Scaphopod Mantle”


1988 Award Winners

Oral presentations:

Gary Rosenberg (Harvard University), “Phylogenetic Analysis of the Genus Truncatella (Prosobranchia: Rissoacea)”

Maria Gabriela Cuezzo (Universidad Nacional de Tucuman, Argentina), “Maturation of the Reproductive Tract of Neohelix major (Binney) (Gastropoda: Polygyridae)”


1987 Award Winners

Oral presentations:

John B. Wise (Grice Marine Biological Laboratory, Charleston, SC), “Contributions to the Biology of Boonea impressa (Say) (Gastropoda: Pyramidellidae)” first place

Janet Voight (University of Arizona), “Population Biology of Octopus digueti” runner up


1986 Award Winners

Oral presentation:

Janet Voight (University of Arizona), “Historical Zoogeography of the Octopuses of the Gulf of California” (including a supplemental award from Constance Boone)


1985 Award Winners

Oral presentation:

Janice Voltzow (Duke University) “Functional Morphology of the Foot of Lightning Whelk, Busycon contrarium

Silvard Kool (George Washington University) “Systematic Revision of the Thaidid Genera Based on Anatomy”


1984 Award Winners

Oral presentations:

J. Evan Ward (University of Delaware, Lewes) “Functional Morphology and Histochemistry of the Attachment Thread of the Ectoparasite Boonea (= Odostomia) impressa (Gastropoda: Pyramidellidae)” (including a supplemental award in memory of Bill Old from Wylda and George Stephens)

Timothy A. Pearce (University of California, Berkeley), “Fossil and Recent Micrarionta on San Nicolas Island, California,” “extra” student award (funded by “gifts from members”)


1983 Award Winners

Joseph C. Bequaert Award for Field Studies of Land or Freshwater Mollusks

Kenneth C. Emberton (University of Chicago), “Systematics, Ecology, and Biogeography of the Large Edentate Land Snails of the Southern Cumberland Plateau”


1979 Award Winners

Robert S. Prezant (Northeastern University) “Mantle glands of the Lyonsiidae (Bivalvia),” first student presentation award, Corpus Christi meeting

Powered by Wild Apricot Membership Software